Remedieri sau soluții pentru problemele recente din Word pentru Mac

Ultima actualizare: ianuarie 2017

Word pentru Mac se defectează și are o performanță lentă

Ultima actualizare: 11 ianuarie 2016

PROBLEMĂ

Atunci când editați un document în versiunea 15.29.* de Word 2016 pentru Mac, este posibil să întâmpinați probleme de performanță, cum ar fi întârzieri ale tastării sau o defilare lentă.

STARE: REMEDIAT

Această problemă este remediată acum, în cea mai recentă versiune care a fost lansată astăzi, 11 ianuarie 2017, adică versiunea 15.30.0 (ediția 17010700) de Office 2016 pentru Mac.

Utilizați Ajutor > Căutare actualizări din orice aplicație Office 2016 pentru a obține actualizări la noua versiune. Dacă, din anumite motive, nu puteți face acest lucru, puteți descărca și instala manual ediția nouă din acest articol.

Ultima actualizare: Martie 2018

PROBLEMĂ

Apple a lansat macOS 10.12 Sierra la 20.09.2016 și macOS 10.13 High Sierra la 26.09.2017. Unii clienți raportează că aplicațiile Office 2016 pentru Mac se închid în mod neașteptat sau au o cădere atunci când este lansată o aplicație Office sau atunci când computerul este mutat între rețele Wi-Fi (de exemplu, când un laptop este mutat de la domiciliu la locul de muncă).

Clienții dintr-o configurație de rețea de la locul de muncă sau de la școală care doresc să facă upgrade la macOS ar trebui să actualizeze la cea mai recentă versiune macOS High Sierra acceptată de Apple, pentru o stabilitate îmbunătățită, specifică rețelelor proxy.

SOLUȚIE

O soluție posibilă este dezactivarea opțiunii „Descoperire automată proxy” sau „Configurare automată proxy”, dacă este permisă de configurarea de rețea din organizația dvs.

 1. Accesați Preferințe de sistem și deschideți Rețea.

 2. Faceți clic pe Complex și accesați Proxy-uri.

 3. Verificați dacă este activată opțiunea „Descoperire automată proxy” sau „Configurare automată proxy”.

Contactați administratorul rețelei locale pentru mai multe informații despre setările de rețea.

Vom actualiza acest conținut atunci când vom afla mai multe informații și vom oferi inclusiv o remediere sau o soluție suplimentară.

Probleme care afectează caracteristicile și programele de completare Word pentru Mac

Ultima actualizare: 9 decembrie 2016

PROBLEMĂ

Pentru piețele din Regatul Unit, atunci când deschideți șabloane în engleză britanică în Word 2016 pentru Mac, șabloanele nu se deschid. Nu se afișează niciun mesaj de eroare și panoul Fișier nou dispare. Câteva dintre șabloanele afectate sunt Raport modern, Raport de afaceri, Raport cu cuprins și Jurnal.

STARE: REMEDIAT

Echipa noastră de inginerie a remediat problema și a verificat dacă șabloanele vor funcționa așa cum vă așteptați pentru clienții din Regatul Unit. Pentru a obține imediat șabloanele actualizate pe Mac, efectuați pașii de mai jos.

Notă: Pașii de mai jos vor elimina memoria cache de șabloane, astfel încât să puteți descărca fișierele noi fără a aștepta să expire memoria cache.

 1. Confirmați că aveți o conexiune la internet, astfel încât să puteți descărca șabloanele noi.

 2. Ieșiți din Word.

 3. Lansați Instrument de găsire și selectați opțiunea de meniu Salt > Salt la folder...

 4. Introduceți această cale: ~/Library/Containers/com.microsoft.Word/Data/Library/Caches/2057/

 5. Ștergeți tot conținutul acestui folder (un set de subfoldere care conțin memoria cache de șabloane).

 6. Lansați din nou Word. Șabloanele noi se vor descărca automat.

Atunci când utilizați programul de completare JustSystems ATOK în Office 2016 pentru Mac pe 64 de biți (versiunea 15.25 sau mai recentă), este posibil să vă confruntați cu una dintre următoarele probleme:

 • Mesaj de eroare Word sau Excel: „Eroare de compilare în modul ascuns: „Modul1”. Această eroare apare de obicei atunci când codul este incompatibil cu versiunea, platforma sau arhitectura acestei aplicații.

 • Mesaj de eroare Excel:
  Eroare de compilare în modul ascuns: „AcestRegistruDeLucru”. Această eroare apare de obicei atunci când codul este incompatibil cu versiunea, platforma sau arhitectura acestei aplicații.

Aceasta este o problemă de compatibilitate cunoscută. Pentru mai multe informații despre această eroare, accesați https://support.justsystems.com/faq/1032/app/servlet/qadoc?QID=056175 (Notă: linkul accesează site-ul web JustSystems în limba japoneză).

Când tastați un document într-o limbă bidirecțională (de la dreapta la stânga), de exemplu, în hindi, ebraică sau persană, apoi formatați textul utilizând o listă numerotată, numerele se modifică înapoi la engleză (arabă: 1, 2, 3) din limba bidirecțională.

Momentan lucrăm la o remediere pentru această problemă. Între timp, puteți încerca următoarele soluții.

 • Dacă nu lucrați cu conținut mixt (cu alte cuvinte, doar în hindi), atunci alegeți Fișier > Opțiuni > Complex. Apoi, sub Afișare conținut document, lângă Numeral, faceți clic pe Hindi.

 • Dacă lucrați cu un conținut mixt (atât în hindi, cât și în arabă), creați un tabel cu două coloane. Într-o coloană, puneți numerele arabe de la stânga la dreapta și în cealaltă coloană puneți textul hindi de la dreapta la stânga. Această soluție va evita lista numerotată până când se lansează remedierea viitoare.

Aveți nevoie de ajutor suplimentar?

Discutați cu asistența.
Dacă aveți un abonament Office 365 pentru acasă sau ați cumpărat o descărcare unică de Office 2016, faceți clic pe butonul Contactați-ne din partea de jos a acestei pagini.
Dacă sunteți administrator al abonamentului Office 365 pentru firme, contactați asistența Office 365 pentru firme.

Întrebați comunitatea
Obțineți ajutor de la experții de pe forumurile noastre:
Comunitatea Office pentru Mac pentru utilizatorii de Mac

Chat

Oferiți feedback în aplicația Office
Puteți trimite feedback direct echipelor noastre Office:

Pentru utilizatorii de Mac, în Office 2016 pentru Mac, faceți clic pe pictograma față zâmbitoare din colțul din dreapta sus.

Faceți clic pe o opțiune pentru a oferi feedback.

Aveți o solicitare de caracteristică?

Bec - idee

Ne place mult să vă citim sugestiile despre noi caracteristici și feedbackul despre modul în care ne utilizați produsele! Spuneți-ne ceea ce credeți despre site-ul Word UserVoice. Vă ascultăm.

Extindeți-vă competențele Office
Explorați instruirea
Fiți primul care obține noile caracteristici
Alăturați-vă utilizatorilor Office Insider

Au fost utile aceste informații?

Vă mulțumim pentru feedback!

Vă mulțumim pentru feedback! Se pare că ar fi util să luați legătura cu unul dintre agenții noștri de asistență Office.

×