Projektin kustannusten seuraaminen

Huomautus: Microsoft haluaa tarjota sinulle ajantasaisinta ohjesisältöä mahdollisimman nopeasti omalla kielelläsi. Tämä sivu on käännetty automaation avulla, ja siinä saattaa olla kielioppivirheitä tai epätarkkuuksia. Tarkoitus on, että sisällöstä on sinulle hyötyä. Kertoisitko sivun alareunassa olevan toiminnon avulla, oliko tiedoista hyötyä? Tästä pääset helposti artikkelin englanninkieliseen versioon.

Miten voit selvittää, onko projektisi budjetissa? Kustannus seurannan avulla Project. Käytä Project-kenttää, jos haluat verrata alku perä isiä kustannus arvioita, toteutuneita kustannuksia ja arvio ituja kustannuksia sekä tarkastella kustannusten välisiä variantteja milloin tahansa ja yksityiskohtaisesti. 

Tämän artikkelin sisältö

Mikä on kustannusten seuranta prosessi?

Voitteko antaa esimerkin kustannusten seuran nasta?

Mistä voin tarkastella kustannus tietoja?

Mikä on kustannusten seuranta prosessi?

Jos haluat luoda kustannukset parhaiten, luo ensin budjetti luomalla ja syöttämällä kustannus arvot budjetti resursseille, jotka on määritetty projektin yhteenvetotehtävä. Sen jälkeen voit määrittää muut resurssit ja tehtävien kustannukset, joita haluat seurattavan ja mitata budjetin resursseihin. Voit määrittää tehtäville taksoja, käyttökertakohtaisia ja kiinteitä kuluja, resurssit ja tarvittaessa tehtäviä. Määritä sitten tehtävät-kohdan arvioitu työ tai kesto tehtäville ja varaa tehtävien resurssit.

Vain silloin, kun kaikki nämä vaiheet on suoritettu, voi Project laskea projektin arvio idut kokonaiskustannukset. Haluat ehkä tarkentaa arvioita. Kun olet valmis, voit luokitella ja ryhmitellä kaikki resurssit, jotta ne voidaan verrata budjetoitujen kustannusten mukaan. Voit myös määrittää perusaikataulun budjetoitujen kustannusten mukaan ja verrata todellisia kustannuksia projektin edetessä.

Kun projekti on käynnistynyt, voit päivittää tehtävän edistymisen – tehtäviin tehdyn työmäärän tai tehtävien prosentuaalisen määrän. Project laskee kustannukset puolestasi tehtävän edistymisen perusteella.

Huomautus: Voit myös poistaa kustannusten automaattisen laskennan käytöstä ja määrittää todelliset kustannukset itse tehtävän edistymisen lisäksi.

Yhdistämällä suoritettujen töiden todelliset kustannukset ja jäljellä oleva työ-arvio idut kustannukset, Project laskee ajoitetut (ennustetut) kustannukset. Vielä tärkeämpää on se, että se laskee ajoitettujen ja perusaikataulun kustannusten erotuksen. Tämä ero tai kustannusvarianssi kertoo, onko projektisi budjetissa.

Voit tehdä yksinkertaisia kustannus seurantaa tarkastelemalla tehtävien, resurssien, varausten ja projektin todellisia ja ajoitettuja (ennustettuja) kustannuksia.

Jos olet luonut budjetin perusaikataulun avulla, voit tehdä laajemman seurannan vertaamalla todellisia ja ajoitettuja kustannuksia perusaikataulun kustannuksiin.

Jos haluat selvittää, onko kyseessä budjetti vai ei, voit tarkastella suunniteltujen kustannusten ja perusaikataulun kustannusten varianssia. Jos tehtävä on esimerkiksi Budjetoitu kustannus $50, mutta tehtävä on puoliksi valmis ja kustannukset ovat jo $35, ajoitetut kustannukset ovat $60 ($35 todelliset kustannukset tähän mennessä sekä $25 tehtävän jäljellä olevan työmäärän kustannukset). Kustannusvarianssi on $10 (todellisten kustannusten $60 vähennettynä budjetti kustannusten $50).

Valvomalla kustannusvariansseja säännöllisin väli ajoin voit varmistaa, että projekti pysyy lähellä budjettiasi.

Huomautus: Voit tarkastella vain kustannusvariansseja, jos olet lisännyt alkuperäiset kustannukset ja määrittänyt perusaikataulun. Jos et esimerkiksi määrittänyt resurssille taksoja ennen perusaikataulun tallentamista, et voi tarkastella resurssin kustannusvariansseja.

Voitteko antaa esimerkin kustannusten seuran nasta?

Voit lisätä projekti pakettiin "Testaa ohjelma"-tehtävän ja määrittää tehtävälle palvelu paketin, joka on $40 tunnissa (oletetaan, että testerin maksu on ainoa panos tehtävän kustannuksiin). Anna kesto 10 päivää (8 tuntia päivässä) ja Tallenna perusaikataulu.

Viiden päivän kuluttua päätät, että tehtävä on puoliksi valmis, ja merkitset tehtävän Project nimellä 50% valmiina. Voit käyttää tehtävä taulukko-näkymässä kustannus taulukkoa ja nähdä seuraavat tiedot:

  • Perusaikataulu-kentässä Project näyttää tehtävän Perusaikataulun kustannukset, $3 200, jonka se laskee kertomalla alkuperäisen kesto arvion, joka on 10 päivää (tai 80 tuntia) testerin normaalihintaan ($40) tunnissa.

  • Koska tehtävälle ei aiheudu suunnittelemattomia kustannuksia ensimmäisten viiden päivän aikana, todellinen-kenttä näyttää päivä määrään mennessä toteutuneet kustannukset. Tässä tapa uksessa todellinen työmäärä lasketaan kaavalla toteutunut Työmäärä * Normaali korvaus = todelliset kustannukset tai 40 tuntia * $40/h = $1 600. (Ylityötunnit, käyttökertakohtaiset kustannukset ja kiinteät kustannukset eivät sisälly tähän esimerkkiin, mutta ne voidaan sisällyttää todellisiin kustannuksiin.)

  • Jäljellä olevat kustannukset lasketaan kaavalla jäljellä oleva työmäärä * Normaali korvaus = jäljellä olevat kustannukset tai 40 tuntia * $40/h = $1 600.

  • Kokonaiskustannus-kentässä Project näyttää ajoitetut kustannukset, jotka se laskee kaavan todelliset kustannukset + jäljellä olevat kustannukset = ajoitetut kustannukset tai $1 600 + $1 600 = $3 200 mukaisesti. Koska ajoitetut kustannukset ovat yhtä suuri kuin perusaikataulun kustannukset, varianssi-kentässä näkyy $0 Kustannusvarianssi (KV), mikä tarkoittaa, että tehtävä on täsmälleen budjetissa.

Mistä voin tarkastella kustannus tietoja?

Kohdassa Project näet tehtävien, resurssien ja varausten kustannukset. Voit nähdä myös projektin kustannukset, jotka perustuvat yleensä näihin yksityiskohtaiseiin kustannuksiin. Voit tarkastella sekä kokonaiskustannuksia että aikajaksotettu-kustannuksia, jotka kustannukset jakautuvat ajan mittaan.

Lisä tietoja ja vaiheittaiset ohjeet kustannus tietojen tarkastelemiseen Project-ohjelmassa on kohdassa projektin kustannusten summien tarkasteleminen.

Kehitä Office-taitojasi
Tutustu koulutusmateriaaliin
Saat uudet ominaisuudet ensimmäisten joukossa
Liity Office Insider -käyttäjiin

Oliko näistä tiedoista hyötyä?

Kiitos palautteesta!

Kiitos palautteestasi! Näyttää siltä, että Office-tukiedustajamme avusta voi olla sinulle hyötyä.

×